پایتخت «منطقه نوآوری» می‌شود

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: با شکل‌گیری محیط مساعد کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارتاپی اطراف دانشگاه صنعتی شریف و سایر نقاط پایتخت، تهران با تبدیل شدن به بستری مناسب برای شکوفایی خلاقیت نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده، به یک «منطقه نوآوری» بدل خواهد شد.
به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در آیین افتتاح باشگاه کسب و کار دانش بنیان (باکس) با اشاره به فراهم‌آوری محیط مناسب کسب و کارهای دانش‌بنیان استارت‌آپی اظهار کرد: از اولویت‌های جدی معاونت علمی ایجاد زیرساخت‌هایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی است تا از فضاهای متروک شهری موجود و اماکن تعطیل شده با همکاری شهرداری تهران به بهترین نحو برای استقرار این کسب و کارها استفاده شود. وی افزود: گام‌های بسیار مثبتی پیموده شده تا با شکل گیری این زیستن و توسعه مکان های استارت‌آپی در سطح شهر، تهران به عنوان پایتخت و الگوی استارت‌آپی به یک منطقه فناوری بدل شود.

الگویی موفق برای رونق کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی اطراف دانشگاه‌ها
ستاری، شکل گرفتن کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی اطراف دانشگاه‌های مادر و بزرگ از جمله دانشگاه صنعتی شریف را الگوی موفق برای توسعه محیط مساعد کسب و کارهای دانش‌بنیان دانست و افزود: این محوطه اکنون به یک برند شناخته شده و درج شده است و الگوی موفق است؛ تغییر محیط فیزیکی به نفع نوآوری و فناوری به شمار می رود به طوری که در حال حاضر بیش از 450 شرکت در منطقه نوآوری شریف استقرار دارد و ارزش افزوده ایجاد می‌کند. وی افزود: براساس این الگو، دانشگاه‌ها باید با حمایت از زیست‌بوم نوآوری، بخشی از درآمد خود را از محل توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی و کارآفرینان دانشگاهی کسب کنند.

ضرورت ایجاد محیط مساعد کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی

رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان ، با تأکید بر ضرورت حرکت به سوی ترویج تفکر ایجاد کارخانه های نوآوری در کشور، افزود: در حال حاضر یک منطقه نوآوری اطراف دانشگاه شریف ایجاد شده است و پارک علم و فناوری این دانشگاه، امکانات خود را به صورت نرم افزاری در اختیار شرکتهای دانش بنیان و استارت‌آپ ها قرار می‌دهد. وی با اشاره به اهمیت ایجاد محیط مساعد برای کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی ادامه داد: تفکر پارک علم و فناوری دیگر معطوف به یک فضای فیزیکی نیست، بلکه بیشتر جنبه نرم افزاری و فرهنگ این پارک ها مبتنی بر ایجاد یک فضای مساعد برای شکوفایی نوآوری نیروی انسانی خلاق و تحصیل کرده می‌تواند موجب خلق ارزش افزوده و ایجاد اشتغال شود. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، ظرفیت خارق العاده نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده را ظرفیتی برای ترویج فرهنگ پارک علم و فناوری دانست و افزود: باید بتوانیم با ترویج فرهنگ دانش بنیان و استارت‌آپی به بهترین نحو از این ظرفیت استفاده کرده و جوانان را با آسیب‌های تکیه به استخدام دولتی و مضرات این تفکر برای نوآوری و خلاقیت آنان آشنا کنیم. ستاری به برنامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ارائه خدمات حمایت به شرکت‌های خلاق اشاره کرد و افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان به خوبی از تسهیلات قانون حمایت از این شرکت‌ها بهره‌مند می‌شوند، اما تعداد زیادی از شرکت ها وجود دارند که خلاقیت و نوآوری دارند اما از لحاظ فناوری و پیچیدگی برای دانش‌بنیان شدن برخوردار نیستند و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جذب این‌ شرکت‌ها می‌شوند که در برنامه معاونت علمی و فناوری برای توسعه شرکت‌های خلاق، این شرکت‌ها نیز مورد حمایت قرار می‌گیرند.

ایجاد بستری برای توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان

بر اساس این گزارش، باشگاه کسب و کار دانش‌بنیان که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، مشارکت پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف و حمایت زیرساختی معاونت علمی و فناوری ایجاد شده است، زیست‌بومی را در کنار دانشگاه صنعتی شریف شکل می‌دهد تا فضای لازم برای حضور بخش خصوصی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صاحبان کسب و کار و ایده‌های نوآور به منظور کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی فراهم شود. بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی، ایجاد یک بستر فعال در راستای توسعه کسب‌وکارهای نوپا، ایجاد مرکزی برای برگزاری رویدادهای فناورانه، حمایت شرکت‌های در حال رشد و کمک به توسعه فضای سرمایه‌گذاری فناورانه و حضور صنایع از اهداف این مرکز عنوان شده است.

لینک کوتاه: https://www.isna.ir/news/97060703916